
Han har viet sit liv til klimakampen mod fossile brændstoffer og overforbrug. 41-årige Lars Schäfer fra Flensborg er universitetsuddannet lærer i fagene tysk og teknik. Men han arbejdede indtil foråret 2023 som pædagog i en skovbørnehave. Det var et arbejde, som han med egne ord ”elskede”. Alligevel endte han med at opsige sit job for at gøre klimakampen i Die Letzte Generation til sin fuldtidsbeskæftigelse, og dermed lever han i dag af dagpenge.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.