Aldrig før har husholdningerne sorteret så meget affald. Det viser Miljøstyrelsens nyeste affaldsstatistik, som medtager tal for 2020, oplyser Dansk Affaldsforening.
Samlet set sorterede husholdningerne 53 pct. af affaldet til genanvendelse. Andelen af affald til forbrænding fra husholdninger er samtidig faldet – og er sandsynligvis lavere i virkeligheden, da en del affald stammer fra servicesektoren, men fejlagtigt registreres som husholdningsaffald.
To af de affaldsfraktioner, der er mest fokus på, slår også rekord. Udsortering af madaffald, som kan bruges til biogas og gødning, er på to år mere end fordoblet fra 81.000 ton i 2018 til 172.000 ton i 2020.
Også plastik-sortering i husholdningerne viser fremgang. Fra 2019 til 2020 steg indsamlingen af sorteret ’emballageplastik’ med 23 procent, ’plast’ med 66 pct. og ’blandet emballage’ – som antages at indeholde en del plast også – med 42 pct.
Servicesektoren halter
Miljøstyrelsen begrunder selv stigningen i den øgede sortering med kommunernes udrulning af flere affaldsbeholdere, så flere typer affald hentes hjemme hos borgerne.
Til gengæld ses der en stagnation eller decideret fald i sorteringen af plastikaffald og madaffald fra servicesektoren, herunder detailhandel, restauranter og hoteller.
- Coronanedlukningerne kan være en forklaring, så vi må håbe, at det er en engangsforseelse, for potentialet for mere sortering af især plastikaffald fra virksomheder er markant, siger specialkonsulent i Dansk Affaldsforening Nana Winkler.
Fra 1. januar 2023 skal alle virksomheder sortere samme ti fraktioner som husholdningerne.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.