ÆRØ: Efter mere end et halvt års pause vil den elektriske færge Ellen atter sejle på ruten Søby-Fynshav. Det sker fra onsdag 31. januar, oplyser JydskeVestkysten.
Ellen blev bygget med 125 millioner kroner i støtte fra EU. Den blev sat i fart i 2019 som den første 100 procent eldrevne færge i verden, der erstattede en dieselfærge på en regional færgerute.
Men i juli 2023 brændte det i et batterirum ombord, og færgen har ligget ved kaj lige siden, og Søfartsstyrelsen har først nu givet lov til, at færgen efter nogle prøvesejladser atter må sejle. Dog med reduceret fartplan, fordi rederiet og færgen først til marts-april vil kunne have fuld batterikapacitet igen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.