HADERSLEV: Forsvaret har klaget over et påbud fra Haderslev Kommune om at undersøge PFAS-forurening på Flyvestation Skrydstrup til bunds, oplyser DR Nyheder. Her er de giftige PFAS-kemikalier ellers målt i 1.130 gange større forekomster end grænseværdien, og flyvestationens egne vandboringer er af den grund blevet lukket.
I stedet for at sætte en undersøgelse i gang har Forsvarets Ejendomsstyrelse klaget over påbuddet til Miljø- og Fødevareklagenævnet, og nævnet forventer først at kunne afgøre sagen i slutningen af 2023. Ifølge DR er det styrelsens opfattelse, "at det, med den kendte viden og metoder, ikke er muligt at imødekomme det aktuelle påbud".
Bjarne Strobel, der er lektor i miljøkemi på Københavns Universitet og forsker i grundvand, mener, at Forsvaret for længst burde have startet på at rense PFAS-forureningen op, da "jo længere tid man venter med at gå i gang, jo dyrere bliver det ofte". Ifølge ham bør man gå i gang med de kendte metoder. De renser det ikke 100 procent op, men de tager stadigvæk langt, langt størstedelen. PFAS-forureningen her stammer fra brandskum.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.