dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Haderslev renser nu åløb op for alle pengene

Haderslev renser nu åløb op for alle pengene

Miljø- og fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) har opfordret kommunerne til at sørge for grødeskæring. Det følger Haderslev nu op og hæver indsatsen fra 2,7 til 3,7 mio. kr.
20. NOV 2015 11.53

HADERSLEV:  Miljø- og fødevareminister Eva Kjer Hansen har fornylig indskærpet kommunernes forpligtelse til at sørge for, at vandløbene er renset op, således at regulativerne bliver overholdt, og afgrøderne med de øgede nedbørsmængder ikke skal stå under vand.

Nu sætter Haderslev Kommune 1 mio. kr.  ekstra af til at rense vandløbene for grøde, træer, grene og sandaflejringer, oplyser kommunen.

- Vi har 640 kilometer offentlige vandløb, og dem skal vi sørge for er renset op på en måde, så der ikke opstår problemer for landmændene, når der kommer store nedbørsmængder om sommeren. Det er desuden vigtigt at vedligeholde vandløbene, så der også skabes grundlag for et godt vandmiljø, siger borgmester H.P. Geil (V).

Forvaltningen skal i gang med en nærmere gennemgang af vandløbene for at sikre, at kommunen får det størst mulige udbytte af de samlede midler, når midlerne til vedligeholdelse stiger fra 2,7 til 3,7 mio. kr.

For og imod grødeskæring
Det er bl.a. de store mængder regn, som vi har oplevet de seneste år, og som forventes at blive værre i fremtiden, der giver kommunen en række nye udfordringer. Derfor er der også brug for, at kommunen er med til at finde nye løsninger, der kan sikre de mest udsatte områder.

- Vi vil gerne i dialog med de lodsejere, der har jord ned til vandløbene. Vi håber, at vi sammen med lodsejerne kan få kortlagt problemstrækninger og omfang, så vi er opdaterede på, hvor der er eventuelle udfordringer, og hvor vi skal sætte ind med en ekstra indsats, siger Benny Bonde (LA), formand for Udvalget for Plan og Miljø.

Det er kommunens opgave at sørge for, at vandløbene er vedligeholdt. Det sker på forskellig vis alt efter, hvilket vandløb der er tale om. Hvis et vandløb ikke renses for grøde, træer, grene og sandaflejringer, vil det gradvis kunne lede mindre og mindre vand, hvilket ikke er hensigtsmæssigt for landbruget.

Samtidig er der en række natur- og miljømæssige hensyn, der taler for så skånsom grødeskæring som muligt: Bl.a. risikerer man at spolere fiskenes ynglemuligheder ved at rode for meget op i deres ynglepladser i åløbene - ligesom fortalere for så lidt grødeskæring som muligt ofte peger på, at grøden ligesom en græsplæne blot har det med at komme kraftigere igen, jo mere man skærer.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.