dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Holbæk bekæmper måger med droner og olie

KORT NYT
21. APR 2016 9.26

HOLBÆK: I Aarhus, Aalborg og Randers har man for at komme et problem med måger til livs tidligere givet jægere lov til under ordnede forhold at skyde de skrigende plageånder. I Holbæk tager man nu et mere højteknologisk og noget utraditionelt våben i brug. Det oplyser kommunen på sin Facebook-side.

I de kommende uger vil droner nemlig summe rundt og  kortlægge mågernes reder på de kommunale bygninger. Når mågerne begynder at lægge æg, bliver det muligt med dronen at sprøjte paraffin-olie ud over æggene.

Det bevirker, at skallen forsegles og derved steriliserer ægget, og så kommer der ingen unger ud af det, skriver kommunen.

dc

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/holbaek-bekaemper-maager-med-droner-og-olie

GDPR