Kun Silkeborg bidrager økonomisk til ny bro over Tange Sø

KORT NYT
12. JAN 2026 15.04

SILKEBORG / VIBORG: En ny gang- og cykelbro over Tange Sø forventes at stå klar i 2029. Broen skal skabe en sikker forbindelse mellem Ans og områderne omkring søen samt aflaste den smalle eksisterende bro. Projektet har et samlet budget på 13 mio. kr., hvoraf staten bidrager med 6,5 mio., og Silkeborg Kommune dækker resten. Det skriver Viborg Stifts Folkeblad.

Omkring halvdelen af broen kommer til at ligge i Viborg Kommune, men kommunen bidrager som udgangspunkt ikke til anlægsudgifterne. Viborg skal dog stå for drift og vedligehold af sin del af broen. Silkeborgs plan-, vej- og trafikudvalgsformand Kristian Pihl Lorentzen (V) håber stadig på et bidrag fra Viborg. "Men det er rimeligt nok, at det er Silkeborg Kommune, der skal betale det meste, da broen mest kommer vores borgere til gavn."

Broen bliver en cirka 600 meter lang træbro med fem platforme, hvor gående og cyklister kan nyde udsigten over Tange Sø. Silkeborg Byråd skal tage endeligt stilling til projektet på sit møde den 27. januar.

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kun-silkeborg-bidrager-oekonomisk-til-ny-bro-over-tange-soe

GDPR