
Der er udsigt til store udgifter, hvis kysterne omkring København ikke sikres mod stormfloder i de kommende 100 år. Det vurderer ingeniørfirmaet Cowi i en rapport for Region Hovedstaden og ti københavnske kommuner, skriver Politiken.
Rapporten beregner, hvor mange penge man bør sætte i banken for at udbedre sager, hvis kommunerne nær København ikke sikrer deres kyster mod stormflod fremover.
- Man kan forvente over de næste 100 år, at man skal sætte godt 22 milliarder til side til at forbedre og bygge husene op igen, efter de er blevet oversvømmet, siger udviklingschef hos Cowi Jeppe Sikker Jensen til Ritzau.
Det er første gang, der noget sted i Danmark sættes kroner og øre på, hvad skaderne ved fremtidige stormfloder vil koste.
- Det er baseret på avancerede beregninger af forskellige stormflodshændelser, hvor man tager hensyn til, hvordan vandet breder sig ind over land, og kortlagt hvor mange huse der bliver oversvømmet.
- Ud fra tal fra tidligere, for eksempel stormen Bodil, så har vi rigtigt gode estimater for, hvad det koster at reparere et hus, der har været oversvømmet, siger Jeppe Sikker Jensen.
Rapporten skal bruges som et beslutningsgrundlag for, om kysterne skal sikres eller ej.
- Man kan holde de forventede skadeomkostninger op imod de sikringsomkostninger, der skal til.
- Hvis vi skal bruge 22 milliarder, på at forhindre det sker, og fire milliarder kroner på sikringen, så er det en god forretning at investere, og det kan komme med i de politiske overvejelser, siger Jeppe Sikker Jensen.
Den anslåede regning på 22 mia. kr. på 100 år er et gennemsnitstal. Ifølge formand for Region Hovedstadens miljø- og klimaudvalg Kim Rockhill (S) er det vigtigt med beregningerne.
- Vand respekterer jo ikke administrative grænser. Derfor er det vigtigt, at vi i Region Hovedstaden har et samlet billede af risikoen ved stormflod, som der kan arbejdes videre med, siger han til Politiken.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.