dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Nordvestjysk naturtårn drukner i succes
Oddesundtårnet er populært - så populært, at Struer Kommune nu må finde ekstra penge på budgettet.
Foto: Geopark Vestjylland/Henrik Vinther Krogh

Nordvestjysk naturtårn drukner i succes

Struer må afsætte ekstra penge til Oddesundtårnet, som besøges af over 120.000 om året.
15. DEC 2023 6.37

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

STRUER: Driften af Oddesundtårnet er ved at drukne i tårnets succes. Der kommer mange flere besøgende, end der er afsat penge til i driftsbudgettet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.