RINGKØBING-SKJERN: Det har taget lang tid, men nu er det en realitet: Søndervig ved den jyske vestkyst får sit feriecenter med Danmark tredje Lalandia. Det besluttede Ringkøbing-Skjern Byråd i går, hvor punktet var nummer tre på dagsordenen.
Vejen for centret blev banet, da den daværende regering i 2015 lempede strandsbeskyttelseslinjne og godkendte ti forsøgsprojekter. Allerede dengang bød Ringkøbing-Skjern ind med Søndervig Feriecenter.
350 borgere har deltaget i et borgermøde i Søndervig, ligesom planforslaget har været i offentlig høring i otte uger i efteråret. Den bød blandt andet på bemærkninger omkring øget slitage af klitterne og trafikale forhold - herunder parkeringsmuligheder. Bemærkninger, som har ført til småændringer i det plangrundlag, som altså blev stemt igennem i går.
Ferie med grøn samvittighed
Dermed er alle godkendelser på plads, og centret skal ifølge Parken Sport & Entertainment være klart inden sommeren 2022. Etableringen kommer til at ske gennem selskabet Lalandia Søndervig A/S, som ejes 75 pct. af Parken Sport & Entertainment og de resterende 25 pct. af den lokale købmand Keld Hansen.
Parken forventer en investering på cirka 400 mio. kr. samt investering i 440 omkringliggende feriehuse. Disse vil dog afdækkes af salg af husene inden opførelse af feriecentret.
Lalandia ligger også i Rødby og Billund, som er Skandinaviens største badeland. Projektet i Søndervig får ifølge Ritzau en grøn profil og opføres integreret med det omkringliggende klit- og fjordlandskab, der monteres solceller på taget, og elforbruget kommer fra vindmøller.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.