SYDDANMARK: Det kuldsejlede ambulanceselskab Bios havde gennem hele sin driftsperiode besvær med at få ansat reddere nok, men nu efter konkursen og Region Syddanmarks overtagelse er der tilsyneladende fornyet interesse blandt ambulancereddere.
Ambulancechef René Sigvartsen fortæller til JydskeVestkysten, at han har fået flere telefonopkald fra tidligere reddere, der spørger ind til den nye ambulancetjeneste. Med kort varsel er der onsdag arrangeret indformationsmøder i Odense om formiddagen og i Esbjerg om eftermiddagen.
Møderne er udelukkende annonceret på den hjemmeside, der skal informere borgere og reddere om den nye ambulancedrift, men 'i redderkredse spreder sådan noget sig hurtigt', siger René Sigvartsentil JydskeVestkysten.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.