ROSKILDE: Et enigt klima- og miljøudvalg i Roskilde har sagt ja til, at pensionister og andre med pensionistlignende økonomiske forhold i Jyllinge Nordmark kan få kommunal hjælp, når de skal bidrage til et kystsikringsprojekt, oplyser sn.dk.
Hjælpen går ud på, at folk kan få indefrosset deres betalinger på det kommunale lån, som alle berørte får mulighed for at optage - på samme vilkår som indefrysning af ejendomsskatten. Grundejernes bidrag forventes at være i størrelsesordenen 30.000-95.000 kr.
Den enkelte grundejer kan vælge at betale den tildelte part kontant eller deltage i det kommunegaranterede lån og blive opkrævet ratevis over ejendomsskatten. Lånet forfalder samlet, når ejendommen eller en del af den skifter ejer.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.