HOVEDSTADEN: Omkring boligområdet Margretheholm i København er der foregået mange brandøvelser, og nu fraråder myndighederne at spise mange æbler fra området på grund af PFAS-forurening, oplyser TV2 Kosmopol.
Region Hovedstaden tjekker for tiden 28 steder i regionen for det udbredte evighedskemikalie, og de første syv af dem er forurenet. Gitte Ellehave Schultz, enhedschef i Center for Regional Udvikling og Miljø, fortæller, at der på Margretheholm er en overskridelse på op til 36 gange. Og i forhold til grundvandet er der også nogle høje værdier.
For at sikre beboerne bedst muligt mod de skadelige stoffer, har man - da man byggede i området - lagt en halv meter ikke-forurenet jord ovenpå den forurenede jord, der også er markeret med et net, som man vil ramme, hvis man graver ned. Regionen kommer senere med en decideret risikovurdering af forureningen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.