
RINGSTED: Med ny VE-plan vil Ringsted Kommune inddrage borgerne i kommende beslutninger om vedvarende energi.
Planen betyder nemlig, at lokalråd og skolebestyrelser fra hele kommunen fra start inviteres med til en workshop, hvor de kan bidrage med ideer og forslag til, hvordan der skal arbejdes med vedvarende energiløsninger, som fx vindmøller og solceller, i kommunen.
Baggrunden er, at Ringsted Kommune skal være klimaneutral i 2045, og det skal bl.a. nås ved, at der i Ringsted produceres vedvarende energi svarende til det samlede energiforbrug i kommunen, fremgår det af kommunens klimaplan.
Hvordan det helt præcist skal gøres mangler dog fortsat at blive besluttet, men Lasse Mølholt (V), formand for Ringsted Kommunes Plan- og Boligudvalg, erkender, at der er behov for en ny plan efter omstillingsarbejdet mistede opbakning sidste år.
En plan som i langt højere grad involverer både borgere og virksomheder i Ringsted:
- Vi har lært af den tidligere proces og ved, at omstillingen til vedvarende energiløsninger er vanskeligt og kræver tid til dialog og idéudvikling. Det er i et stærkt samarbejde mellem de lokale parter, at vi skal finde frem til de bedste løsninger, så jeg håber, at mange vil deltage, siger Lasse Mølholt.
Den nye plan med fokus på at lade borgere og virksomheder komme til orde betyder også, at der ikke bliver truffet politiske beslutninger om konkrete vedvarende energi-projekter i 2025.
Ansøgninger om nye vedvarende energi-projekter er dermed midlertidigt sat i bero.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.