dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sugning af sand og grus ødelægger danske havbunde

Organisationer kritiserer, at der er lagt op til at mangedoble havområder, hvor der bliver suget sand fra.
26. MAJ 2022 8.47

Sugning af sand og grus ødelægger langt mere havbund i de danske farvande end den omdiskuterede dumpning af slam. Det skriver Politiken.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/sugning-af-sand-og-grus-oedelaegger-danske-havbunde

GDPR