
Det er smart at opvarme fjernvarmevand, når strømmen er billig, og gemme det, til kunderne har brug for varmen.
Det er filosofien bag to store såkaldte termokopper, som nu bliver opført ved Måbjergværket, der leverer fjernvarme til forbrugerne i Holstebro og Struer kommuner.
To 30 meter høje tanke, som hver får plads til 10.000 kubikmeter vand, er ved at blive bygget som suppement til den nuværende tank, der har plads til 5.000 kubikmeter. Dermed får værket mulighed for at opbevare fem gange så meget vand i tankene, der fungerer som termokopper og altså holder på varmen.
- Med de to nye akkumuleringstanke vil vi virkelig kunne få lavet noget varme, når strømmen er billig. På den måde bliver varmen også billigere, end den ellers ville have været, og mere bæredygtig, fordi den strøm, vi bruger til at lave varmen, primært er grøn strøm, fortæller Aksel Heltoft, som er projektleder hos Vestforsyning, der ejer værket sammen med Struer Energi.
Billigere end batterier
Denne slags tanke skyder for øjeblikket op over hele landet, fortæller branchedirektør i Dansk Fjernvarme Kim Morten til DR. Der kommer flere akkumuleringstanke, men også store dam-varmelagre til at lagre energien i, fortæller han.
- Det her med lagring bliver en af de helt store udfordringer for energisektoren. Og det er bare hundrede gange billigere at lagre energien i vand end i eksempelvis batterier, siger han.
Kun lidt over ti procent af den danske fjernvarme produceres i dag med el, men det tal, forventer Kim Mortensen, vil stige kraftigt i fremtiden til 50-60 procent. Det vil medvirke til at få brugt den grønne, klimavenlige strøm, der produceres via bl.a. vindmøller og solceller.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.