De danske vandværker vinder en principiel skattesag i Højesteret. Østre Landsret havde i januar ellers givet Skat medhold i sagen.
Sagen er blevet kaldt Danmarks største skattesag, fordi vandværkerne har ment, at den samlede regning kunne løbe op i 36 mia. kr.
Sagen strækker sig tilbage til 2009, hvor Folketinget besluttede, at kommunernes vandselskaber skulle ændres til aktieselskaber.
Der har i den forbindelse været uenighed om, hvordan værdien af vandværkerne skulle opgøres. Vandværkerne har ment, at prisen på bygninger og anlæg er sat for lavt, og dermed har de fået lavere fradrag end ellers.
Sagen har været ført af de to organisationer Danva og Danske Vandværker mod Skatteministeriet. Sagen har været anlagt af Hvidovre Vand A/S og Hjørring Vand A/S som prøvesager.
Men dommen kan også få betydning for 273 andre vandselskaber.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.