
HORSENS: Horsens Kommune tester for tiden sammen med virksomheden Kiratin A/S intelligente løsninger inden for skadedyrssikring. Parterne samarbejder med byrumsinventar-firmaet G9 og Tec-SolutionZ, der sælger intelligente rottefælder.
Sammen har de udviklet teknologien til en giftfri rottefælde, der kan integreres i byrum, så ingen bemærker den. Og så kan den tænke selv, oplyser kommunen.
Rottefælden er intelligent og giver selv besked til rottefængeren, når der er gået en rotte i fælden. Samtidig afliver den rotten hurtigt og humant uden at bruge gift. Fælderne er udviklet til kloakker, men også til G9s byrums-skraldespande, der allerede er med på den intelligente vogn. De måler nemlig selv, hvornår de skal tømmes.
- Vores koncept har et stort potentiale, for det er både humant, miljøvenligt og diskret. Men som ethvert andet nyt produkt har vi brug for at teste, justere og sparre med de mennesker, der skal bruge det. Derfor sætter vi stor pris på at samarbejde med Horsens Kommune, der afprøver vores koncept og giver os feedback, så vi kan perfektionere løsningerne i fællesskab, siger Ronny Falkenhard, der er salgschef i Kiratin A/S.
Horsens Kommune vil være Danmarks teknologiske laboratorium og en legeplads for virksomheder, der vil finde nye teknologiske løsninger på både lokale og globale udfordringer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.