Kystskrænt ved Vejle Fjord genoprettet efter ulovligt indgreb

KORT NYT
23. APR 2026 12.23

VEJLE: En meget omtalt kystskrænt ved Vejle Fjord, som blev ødelagt for godt et år siden, er nu blevet reetableret. I foråret 2025 kom det frem, at skrænten ved Brejning var gravet igennem, og 7.600 kubikmeter jord var flyttet rundt af gravemaskiner og en bulldozer. Det skriver DR.

Ejeren fik påbud fra Kystdirektoratet om at genskabe skrænten, og det arbejde er nu afsluttet, bekræfter kontorchef i direktoratet Steen Gerner Jensen. Sagen blev også politianmeldt, og det endte for nylig med en bøde på 100.000 kroner, som selskabet, der ejer skrænten, har betalt. 

- Det er jo ikke ret meget i forhold til de store skader, man har lavet på naturen, og jeg er bange for, at det heller ikke afskrækker en type som ham, der har gjort det her, sagde SF's retsordfører, Karina Lorentzen i den forbindelse. 

hss

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kystskraent-ved-vejle-fjord-genoprettet-efter-ulovligt-indgreb

GDPR