AARHUS: Det var oprindeligt planen, at Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen og Keolis, operatøren af Aarhus Letbane, skulle mødes efter weekendens fadæse, men nu er mødet udskudt til på fredag. Det oplyser TV2 Østjylland
- Mødet er rykket to dage efter ønske fra Keolis, da vi ønsker at præsentere en færdig plan, indeholdende de punkter, som Styrelsen har påpeget, oplyser HR- og kommunikationschef Kasper Carstensen fra Keolis.
Tirsdag fremgik det af en redegørelse fra Aarhus Letbane, at den manglende godkendelse skete på grund af it-problemer hos Keolis samt manglende tillid fra Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen til Keolis Letbanes tidligere sikkerhedschef. Styrelsen oplyste også, at et møde med Keolis skulle ske onsdag 'for at drøfte sagen videre'.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.