ÆRØ: Et flertal på otte af 15 mandater i kommunalbestyrelsen på Ærø (SF, DD, V, DF, Ærø Plus og Ærø i Centrum) har besluttet, at al nuværende brug af ejendomme i Ærøskøbing bymidte skal lovliggøres, skriver Fyens Stifstidende. Dermed får husejere, der har brugt deres huse i bymidten som sommerhuse, lov til at fortsætte med det.
Sagen udsprang af en borgers anmeldelse af 27 husejere for ikke at holde reglerne, og en indviklet sagsgang, der involverer Planklagenævn, klager, advarsler, påbud og efterfølgende tilbagetrækning. Med til historien hører, at byrådet tilbage i 2016 faktisk selv besluttede ikke at håndhæve lokalplanen.
Flertallets nye beslutning betyder også, at der nu skal laves en lokalplan, der kun tillader helårsbeboelse, så folk ved, hvad de skal leve op til. S og K stemte imod og ønskede håndhævelse af helårspligten.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.