dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Simon Fals, Polfoto

Miljøministeriet freder 600 kvadratkilometer Kattegathavbund

En del af Kattegats havbund på størrelse med Bornholm fredes nu af Miljøministren. Verdensnaturfonden kritiserer ministeren for at tage mere hensyn til fiskeriet end til naturbeskyttelse
6. MAJ 2016 13.48

Knap 600 kvadratkilometer af Kattegats havbund skal fremover beskyttes mod bundtrawl og indvinding af råstoffer. Det oplyser miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V).

Det udpegede areal svarer til et område på størrelse med Bornholm.

- Med de nye udpegninger får en række sårbare levesteder og arter et fristed i Kattegat, siger Esben Lunde Larsen.

Med udpegningen har han justeret og tilpasset et forslag fremlagt af den tidligere regering, så der i højere grad tages hensyn til fiskeriet.

- Jeg har derfor ændret i den tidligere regerings forslag, så der er kommet en bedre balance mellem beskyttelse og benyttelse, siger Esben Lunde Larsen.

Dialog med fiskeriet og grønne organisationer
Fiskerierhvervet har tidligere været på banen med kritik af den tidligere regerings udspil til fredning af havbunden.

Læsø-borgmester Tobias Birch Johansen (V) har kritiseret, at udspillet ville gå ud over fangsten af øens berømmede jomfruhummere.

Ministeren understreger, at han har været i dialog med både fiskerierhvervet og grønne organisationer.

- Jeg mener, det er et godt kompromis, vi er nået frem til, siger Esben Lunde Larsen.

Også Verdensnaturfonden kritiserer
WWF Verdensnaturfonden er dog ikke enig i den udlægning.

- Samlet set er der tydeligvis taget langt mere hensyn til fiskeriet end til en god naturbeskyttelse i dét, regeringen nu har fremlagt, siger havbiolog Mette Blæsbjerg, WWF Verdensnaturfonden, i en kommentar.

Hun peger på, at de beskyttede områder øst for Læsø er blevet reduceret i forhold til den tidligere regerings udspil, der lagde op til at frede i alt 650 kvadratkilometer.

- Vi ved, at havområderne øst for Læsø er hjemsted for mange sårbare arter, såsom forskellige koraldyr og havsvampe, som vi gerne så sikret en langt bedre beskyttelse, siger Mette Blæsbjerg.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/miljoeministeriet-freder-600-kvadratkilometer-kattegathavbund

GDPR