HELSINGØR: Helsingør Kommune mistænker en teflonfabrik i byen Kvistgård for at forurene luften med PFAS. Virksomheden arbejder med at gøre metal-elementer modstandsdygtige over for syre og varme og er en af de største af sin slags i Europa. Behandlingen sker blandt andet ved sprøjte pulver med PFAS-kemikaliet teflon på metal-elementerne for derefter at bage det i store ovne ved flere hundrede grader, skriver DR.
Kommunen kræver derfor nu, at virksomheden laver PFAS-målinger af røgen fra dens skorstene. Fabrikken skriver, at den altid har benyttet lovlige produkter i produktionen og overholder miljøgodkendelsens krav.
Virksomheden oplyser ikke, om virksomheden vil klage over påbuddet, men skriver i mailen, at den er "i dialog med kommunen om, at kriterierne for det varslede påbud også ligger indenfor miljølovgivningen".
lgn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.