Nu gøres der plads til en midtjysk ulvebestand
MIDTJYLLAND: For første gang gøres der nu officielt plads i dansk natur til en kommende ulvebestand. Får ulve i midtjyske statsskove unger, hvad eksperter forventer, skal der tages hensyn til det.
Dermed kan orienteringsløbere, jægere og skovningsmaskiner se frem til at blive ledt uden om ulvefamiliens tilholdssted for at sikre, at dyrene får ro i yngletiden.
Det fremgår af Naturstyrelsens nye plan for driften af de midtjyske statsskove. Det er første gang, at en sådan skovplan har retningslinjer for omgang med ulve.
I Nørlund Plantage ved Herning har man for eksempel ændret jagtformen af hensyn til kommende ulvefamilier. Også forskellige større friluftsaktiviteter skal fremover planlægges, så de ikke foregår i yngleperioden.
De får jo unger
- Med de mange observationer af ulve i Midtjylland er det naturligt, at vi tager ulven med i planlægningen af vores arbejde, når vi kigger 15 år frem. Det er jo sandsynligt, at de får unger på et tidspunkt, som vi skal skærme mod forstyrrelser. Det er vi forpligtet til ifølge habitatdirektivet, siger skovrider Poul Ravnsbæk fra Naturstyrelsen i Midtjylland.
Der er størst chancer for, at ulve slår sig ned og yngler i Midtjylland, hvor der er store uforstyrrede skovområder og masser af råvildt.
Den første ulv i nyere tid blev fundet død i Nationalpark Thy i 2012. Siden har forskerne kortlagt cirka 40 forskellige ulve, heraf en håndfuld hunner.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.