AALBORG: Aalborg Forsyning vil etablere et damvarmelager, der er én eller flere nedgravede lagertanke med varmt vand, skriver Nordjyske. Tankene lagrer overskudsproduktion fra forskellige energikilder som sol og vind eller overskudsvarme fra fx Aalborg Portland.
I første omgang er det planen at etablere to bassiner på hver 500.000 kubikmeter. På længere sigt tænkes også et tredje bassin på samme størrelse etableret. Damvarmelageret skal placeres ved det nuværende Affalds- og Genbrugscenter Rørdal i Aalborg Øst cirka 300 meter fra Limfjorden.
Planen er at nedgrave damvarmelageret i det eksisterende jorddeponi i område. Desuden vil forsyningen opføre en række akkumuleringstanke i op til 40 meters højde inden for området, som kan være supplement til damvarmelagerets bassiner.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.