HADERSLEV: Vandværket på Aarø må som et af forholdsvis få vandværker i landet nu til at rense vandet med kulfilter. Efter sommerferien bliver der installeret et kulfilter til 0,5 mio. kr., som skal sikre, at borgerne på Aarø ikke får pesticidrester over grænseværdierne i deres drikkevand, skriver JydskeVestkysten.
Vandværket har i et år leveret vand på en dispensation fra embedslægen, men 1. juli udløber dispensationen, og der skal kulfilter på. Værket leverer i øjeblikket vand, der ikke overholder grænseværdien for en rest af sprøjtemidlet desphenyl-chloridazon.
Der er målt en værdi på 0,23 mikrogram pr. liter i drikkevandet, et mindre indhold end før den første dispensation, hvor indholdet lå på 0,31 og grænseværdien er 0,10. Embedslægerne har vurderet, at der ikke er en sundhedsmæssig risiko ved at drikke vandet med en koncentration på under 0,7.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.