KERTEMINDE: I sidste uge kom det frem i en ny rapport fra advokatfirmaet Horten, at Kerteminde Biogas' anlæg dumper på samtlige parametre.
Virksomheden, som tidligere blev drevet af venstre-eksborgmester Hans Luunbjerg, er bygget på ugyldige tilladelser og derfor ulovligt.
Både landzonetilladelsen, miljøgodkendelsen og beslutningen om ikke at gennemføre en fuld miljøvurdering er ifølge Horten ulovlige og bør annulleres. Anlægget har været i fokus i Kerteminde Kommune i halvandet år og er nu under rekonstruktion for at undgå konkurs.
DK Nyt er i besiddelse af rapporten, der også kritiserer Kerteminde Kommune for mangelfuld sagsbehandling af tilladelser til anlægget.
Horten konkluderer, at biogasanlægget skulle have haft en lokalplan, og at manglende plangrundlag betyder, at tilladelserne til udvidelsen fra 2016 er ugyldige.
Kritik til efterretning
Firmaet mener også, at de vurderinger, der blev lavet for at afgøre, om udvidelsen skulle have en miljøvurdering, var utilstrækkelige. Derfor burde der have været en miljøvurdering, før tilladelserne blev givet. Samlet set er afgørelserne ugyldige på grund af de nævnte retslige mangler og inhabiliteten i forvaltningen, og de skal annulleres.
- Jeg stiller mig meget undrende overfor, hvordan det har kunnet foregå, siger Kertemindes borgmester Kasper Ejsing Olesen (S) til Fyens Stiftstidende.
Men det er en kritik, som han tager til sig, siger han. På Kerteminde Rådhus vil man gå i gang med at tjekke arbejdsgangene igennem.
- Vi skal naturligvis have sat gang i en proces i Plan- og Teknikudvalget, hvor der skal træffes afgørelse om annullation. Der starter samtidig et arbejde for mig om, hvordan vi sikrer, at sådan noget ikke kommer til at ske igen i vores administration, siger borgmesteren til mediet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.