
ODDER / SKANDERBORG: Nu skal skolerne i Odder og Skanderborg Kommuner have deres egne kvashegn. I alt bliver der opsat næsten 1 km hegn til glæde for biodiversiteten, oplyser Odder Kommune.
Kvashegnene ved skolerne skal udover at kunne håndtere det lokale grenafklip og kvas også bidrage til skolebørnenes læring om dyr, planter og menneskets samspil med naturen. De første hegn bliver sat i jorden før sommerferien.
Forskere fra Aarhus Universitet vil følge projektet nøje. Skulle man være i tvivl om et kvashegn betyder noget for biodiversiteten, så kan seniorforsker og biolog Beate Strandberg fortælle efter at have undersøgt det 30 år gamle kvashegn i Økologiens Have, at der er en større tæthed af humlebireder end set noget andet sted.
Med initiativet er Renosyd det første affaldsselskab, der i stor skala bruger kvashegn som metode til at nedbringe mængden af haveaffald. Kunderne kan allerede fra denne sommer aflevere deres haveaffald i et af de 23 kvashegn, der etableres i løbet af maj og juni i år.
Kvashegnene gør det tydeligt, at vi arbejder med at forandre affald til værdi. På genbrugspladserne skal alt haveaffald transporteres væk og bearbejdes, hvilket belaster klimaet. Fylder vores kunder det i stedet i et kvashegn, så kan vi behandle det som den naturressource, det er, lyder det fra Renosyd, der står bag.
Projektet er blot et led i arbejdet med at vende udviklingen for den stigende mængde affald, som hver borger producerer. I Skanderborg og Odder er tallet 876 kg affald pr. borger i 2021, hvoraf ikke mindre end 134 kg er haveaffald.
Mere Natur – Mindre Affald støttes af EU og Nordisk Ministerråd.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.