HJØRRING: Sommerhusejerne ved Nørlev Strand har på et fællesmøde lørdag med stort flertal stemt ja til selv at finansiere kystsikring, fortæller DR Nordjylland. Feriecentret Skallerup Seaside Resort og Hjørring Kommune er også med i aftalen om privat kystsikring.
Det vil koste de 288 grundejere et beløb på ca. 12 mio. kr. at anlægge skråningsbeskyttelse af sand og sten - og i årene efter et mindre vedligeholdelsesbeløb.
Skråningsbekyttelse er den mulighed, som Kystdirektoratet har stillet grundejerne i udsigt. Hvis alt går efter planen, så skulle kystbeskyttelsen gerne være færdig i efteråret 2016.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.