
Mens to marine naturnationalparker i Øresund og Lillebælt, som blev aftalt i finansloven for 2022, endnu ikke er etableret, foreslår WWF Verdensnaturfonden nu at øge antallet til 20.
Der skal være lige så mange naturnationalparker i vand som på land, mener WWF.
Ifølge WWF er havområdet 2,5 gange større end landarealet, men har ikke fået samme fokus som landets naturskove og parker. Organisationen mener, at marine naturnationalparker vil styrke biodiversiteten og fungere som centrale steder for naturformidling og friluftsliv. Det skriver WWF i en pressemeddelelse.
Forslaget får støtte fra Limfjordsrådet, som ønsker politisk handling for at forbedre havmiljøet og fremme biodiversiteten i området. WWF peger på specifikke steder som Det Sydfynske Øhav og Sejerøbugten, der har potentiale til at blive naturnationalparker.
Limfjordsrådet er et politisk forum, der består af medlemmer fra 18 kommuner, der alle har opland til Limfjorden.
WWF anbefaler en politisk strategi, der sikrer, at alle parker er udpeget inden 2030, med inddragelse af lokale interessenter i beslutningsprocessen. WWF’s biologer har identificeret flere områder, der er egnede til disse parker, og de understreger, at havnaturens genopretning er afgørende for det samlede miljø.
Køge Bugt-alliance presser på
Kommunerne omkring både Lillebælt og Øresund har flere gange undret sig over, hvornår de to lovede marine naturnationalparker bliver til noget. Der er afsat 10 mio. kr. årligt i årene 2022-2025, fremgår det af Miljøstyrelsens hjemmeside.
Køge Bugt Alliancen, som tæller syv kommuner, sender nu et budskab til miljøministeren om, at havmiljøet i området har akut brug for beskyttelse og derfor bør udnævnes til at være en del af en marin naturnationalpark, oplyser Brøndby Kommune.
"Det er budskabet lige nu fra Køge Bugt Alliancen, fordi miljøminister Magnus Heunicke står over for at beslutte, hvorvidt Køge Bugt og den sydlige del af Øresund skal være en del af en ny marin naturnationalpark for Øresund," skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Alliancen henviser til, at Danmarks Naturfredningsforening og Friluftrådet også anbefaler, at det sydlige Øresund og herunder Køge Bugt også bliver omfattet af den kommende marine naturnationalpark.
DN og Friluftsrådets anbefaling er dog, at der fortsat kan udvindes råstoffer tre sømil fra land, og Køge Bugt Alliancen er enig i, at der fastsættes en tre sømile-grænse for den nye naturnationalpark.
WWF Verdensnaturfondens anbefalinger til de marine naturnationalparker:
- Der etableres mindst 20 naturnationalparker i de danske farvande, hvor der både er stor naturværdi og genopretningspotentiale samt formidlings- og forskningspotentiale
- Der bør sættes et politisk mål om, at samtlige marine naturnationalparker skal være udpeget inden 2030
- Naturnationalparkernes præcise placering og størrelse samt omfanget og karakteren af aktiviteter, der skal tillades i parkerne, bør være op til en lokal proces, der inkluderer borgere, kommuner, lokale interessenter samt relevante myndigheder og organisationer.
lgn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.