I snart et år har 20 stærekasser på 11 placeringer rundt om i landet - de permanente foto-fartkontroller - blitzet tusindvis af danskere, der har trådt for hårdt på speederen. Men stærekasserne kan stadig ikke kende forskel på, om det er en almindelig bil eller for eksempel en ambulance eller brandbil med fuld udrykning, som de blitzer og udsteder en bøde til. Mindst 260 gange er brandfolk over hele landet blevet blitzet det seneste år. Det skriver DR Syd.
Før stærekasserne blev sat op, fik brandfolkene i gennemsnit 30 fartbøder om året - primært fra fotovogne. Det viser tal fra Danske Beredskaber fra 1. januar til og med den 15. november i år. De mange bøder skal der straks gøres noget ved, lyder det fra Danske Beredskabers sekretariatschef, Bjarne Nigaard. Han kalder det uholdbart, fordi beredskaberne skal bruge tid på at dokumentere, at de ikke skal have bøden alligevel.
Det er ikke kun brandbiler, der bliver blitztet under udrykning - også ambulancer bliver fanget af fartfælderne. Alene i Region Syddanmark har ambulancereddere i år fået 275 bøder fra stærekasserne. Danske Beredskaber har netop sendt et brev til både justitsministeren, transportministeren, Rigspolitiet, Vejdirektoratet og de relevante politiske udvalg på Christiansborg for straks at få løst problemet.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.