ESBJERG: Kort før midnat blev hullet i Varming-diget ved Ribe lukket, oplyser TV Syd. Diget ved Ribe Å øst for byen er midlertidigt udbedret med sten, sandsække og dobbeltsikret med en nyt ekstra sanddige udenom.
- Nu kommer der ikke længere vand ind gennem diget. Det betyder dog ikke, at mine folk kan slappe af. Der er sluppet meget vand ud på markerne. Torsdag formiddag er vi ved at sætte mobile plastikdæmninger op ved Ribe Fritidscenter for at være sikre på, at vand ikke trænger ind og ødelægger gulvene i sportshallerne, siger beredskabsdirektør Jens Mølgaard.
Mandskab fra Sydvestjysk Brandvæsen har det seneste døgn patruljeret i Ribe by for at holde øje med, om der er fare for oversvømmelse i selve byen og fortsætter med det de næste dage, hvor der er udsigt til mere regn. Mølgaard tror dog på, at digerne holder - men der er allerede meget vand på marker og veje, som kan drille.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.