FURESØ: Der skal mere natur ind i Furesøs byer. Derfor anlægger kommunen en bypark i Farum, hvor et græsareal omdannes til temahaverne skovhaven, blomsterhaven, frugtlunden og ender til sidst i naturengen. Det handler nemlig ikke kun om at lade græsset gro, forklarer Øjvind Vilsholm (EL), næstformand i Udvalget for miljø, natur og grøn omstilling.
- I parken skal der netop være plads til forskellige typer natur, som viser os årets gang og giver naturen plads til at blomstre og forfalde. De forskellige elementer er planlagt på baggrund af gode input fra borgere, kommunens egne gartnere og naboer. Opbakningen til projektet og til at arbejde for et vildere Furesø i det hele taget er virkelig stor og inspirerende. Det er glædeligt, at Furesøs borgere forstår nytten og vigtigheden af, at vi aktivt fremmer artsrigdommen her i Furesø.
Kommunen forventer at være klar til foråret. Parken får også kvashegn og stenbunker for insekternes skyld, og så vil en græssti bane sig gennem parken. Furesø har samlet alle sine grønne tiltag for en vildere kommune og tips til, hvad borgere kan gøre på en ny hjemmeside.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.