dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Med en pincetgrab kan man fjerne bestemte planter, så man både hjælper landmændene og miljøet.
Kurt Beck/HedeDanmark

Forskning: Grødeskæring med omtanke og pincet kan gavne alle

Både miljøet og landmændene kan få gavn af grødeskæring, viser fireårigt forskningsprojekt på Fyn.
25. MAR 2024 10.30

ASSENS: De seneste fire år er en række små vandløb i Assens Kommune blevet fulgt tæt i et forskningsprojekt om ændret grødeskæring, som Aarhus Universitet, WSP, HedeDanmark og kommunen har gennemført med støtte fra Promilleafgiftsfonden for Landbrug, Hedeselskabet og Havørred Fyn.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/forskning-groedeskaering-med-omtanke-og-pincet-kan-gavne-alle

GDPR