
Danmark kommer i 2030 til at indfri klimamålet om en 70 pct. reduktion i udledningen af drivhusgasser. Det vurderer Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en ny fremskrivning. Her lyder skønnet nu, at udledningerne i 2030 vil være reduceret med 72 pct. i forhold til basisåret 1990.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.