LetsGo sætter otte nye hybridbiler fra Toyota på gaden. De nye Auris Hybrider er rummelige 5-dørs stationcars med plads til familie og bagage og vil stå klar til brug i København.
En hybridbil har både en elektrisk motor, der bruger elektricitet, og en forbrændingsmotor, der bruger brændstof. Hybridbilen indstiller automatisk, hvornår den skal køre på el, hvornår det er bedst med benzin, eller om den skal køre på en kombination. Modsat en elbil skal batteriet i bilen aldrig lades op, da batteriet automatisk oplades ved hjælp af den producerede energi fra bremsning og kørsel.
LetsGo’s nye hybridbiler fra Toyota kan køre op til 28 kilometer på literen, når motoren blander el- og benzinkørsel. Derfor er en hybridbil godt for klimaet, da der generelt udledes mindre CO2 og NOx, når man suser af sted på vejene.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.