VEJLE: Sammen med borgmesterkæden følger også ansvaret for de sager, der verserer i ens kommune. Det har Jens Ejner Christensen (V) måttet sande. For selvom han aldrig selv har siddet i havnebestyrelsen, afkræves han nu en redegørelse for forhold omkring den udleverede medarbejderrapport. En redegørelse, som skal præsenteres for byrådet på et møde 1. november.
Borgmesteren skal gøre rede for, i hvilket omfang den kommunale administration var involveret i det afslag på aktindsigt i rapporten, Vejle Havn gav i efteråret 2015, skriver Vejle Amts Folkeblad.
Bag kravet om redegørelsen står De Konservative og SF. I avisen fortæller SF's byrådsmedlem Morten Kristensen, at man som byråd ikke kan kalde borgmesteren i samråd, sådan som Folketingets politikere kan med ministre, og at dette altså er politikernes eneste måde at få klarhed over, om byrådet har modtaget de oplysninger, som de burde.
SF og Konservative vil også have borgmesteren til at fremlægge en oversigt over hvilke medarbejdere, der har deltaget i og udformet medarbejderrapporten, ligesom de vil have borgmesteren til at indrømme, at det havde været på sin plads, at byrådet tidligere var blevet bekendt med medarbejderrapporten, da den indeholder oplysninger om personer, som byrådet har indsat i bestyrelsen for Vejle Havn.
Jens Ejner Christensen overtog borgmesterposten - og altså også ansvaret for den politiske behandling af Vejles havnesag efter partikollegaen Arne Sigtenbjerggard i marts 2017. Herefter opfordrede han hurtigt efter den nuværende havnebestyrelse til at få udleveret den to år gamle medarbejderrapport, da Folketingets Ombudsmand for fem uger siden underkende havnens afslag på aktindsigt.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.