dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nyt forsøg på højhus i Skive

Afvist bygge-forslag fra 2007 genfremsættes i bearbejdet udgave
KORT NYT
2. JAN 2014 14.25

SKIVE: Over de seneste godt 10 år er i hvert fald tre forsøg på at få lov til at bygge et højhus i Skive strandet. Nu forsøger en af initiativtagerne, Jensen & Jensen Invest, sig igen. En bearbejdet udgave af et forslag om to højhuse med 11 og 13 etager på Skive Havn, som Skive Byråd afviste i 2007 kommer med i en debat om Skive Havns fremtid først i 2014, skriver Skive Folkeblad..

- I samtlige havnebyer i Danmark kan man bygge boliger på havnen. Blot ikke i Skive Kommune, siger Mogens Halborg Jensen, Skive, medindehaver af Jensen & Jensen Invest.

Hvis et par højbuse ikke kommer i karambolage med virksomheder på havnen, er  borgmester Peder Christian Kirkegaard (V) positiv over for forslaget.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/nyt-forsoeg-paa-hoejhus-i-skive

GDPR