ODENSE: Odense Stadion skal moderniseres for at leve op til Fifas og Divisionsforeningens krav, bl.a. skal hjørnerne lukkes, alle pladser overdækkes og kapaciteten udvides. Til det formål har kommunen ansat den 61-årige byggeleder Kresten Jensen.
Han kommer med 38 års erfaring som ingeniør og byggeleder fra bl.a. udvidelsen af Monjasa Park i Fredericia foruden omdannelse af en tidligere teknisk skole i Odense til boliger. Stadion skal moderniseres, samtidig med at der spilles kampe på banen, og det øger kompleksiteten. Men det er en lignende opgave, han har gennemført i Fredericia, påpeger kommunen.
- Han har de helt rette kompetencer og relevant erfaring til arbejdet (...) og dertil har Kresten Jensen et stribet hjerte, så det kan ikke passe bedre sammen, siger afdelingschef Martin Petersen fra By- og Kulturforvaltningen.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.