ROSKILDE: I snart en måned har en brand raset i en affaldsbunke på Solum affaldsplads ved Roskilde. Og ifølge TV2 Lorry var affaldsbunken dobbelt så høj som det tilladte i lokalplanen, da branden i biomassen startede.
Klimamonitor skriver, at de 20.000-30.000 ton biomasse var stablet 12 meter - dobbelt så højt som de i lokalplanen tilladte seks meter. Roskildes formand for klime- og miljøudvalget, Karim Friis Arfaoui (S), siger til TV2 Lorry, at man vil kigge på sagen og sanktionsmuligheder.
- Kommunen bliver opmærksom på det her problem, da der bliver sendt en dispensationsansøgning fra Solum, og den er ikke færdigbehandlet endnu. Så vi skal selvfølgelig kigge på, hvordan erhvervsafdelingen kan arbejde bedre med det her, siger Karim Friis Arfaoui til tv-kanalen.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.