
KØBENHAVN: Tekniske problemer vælter ned over Amager Bakke, der styrer imod uventede ekstraregninger og manglende indtægter for 180 mio. kr. i 2017. Det viser interne bestyrelsesdokumenter, som Finans har fået aktindsigt i. Og det er skidt nyt for affalds- og varmekunderne i hovedstaden, der med stor sandsynlighed kan se frem til højere priser på grund af de økonomiske tab.
- En stor del af de ekstraregninger og manglende indtægter, som rammer driftsresultatet i 2017, vil resultere i højere forbrugerpriser for varme og renovation næste år. Det kan ikke være anderledes, siger professor på Aalborg Universitet Per Nikolaj Bukh til Finans.
Hovedstadens nye store affaldsforbrændingsanlæg er blevet forsinket på grund af en række tekniske fejl fra Esbjerg-virksomheden B&W Vølund, der leverer selve forbrændingsovnene til Amager Bakke.
Fra millionoverskud til millionunderskud
Helt galt gik det med økonomien i sommerferien, hvor man måtte lagre tonsvis af københavnernes madaffald, fordi det spritnye anlæg brød sammen.
Ifølge et halvårsregnskab rundsendt til Amager Bakkes bestyrelse, har problemerne med det nye anlæg kostet 139 mio. kr. i årets første seks måneder, og tabene fortsætter i andet halvår.
Selskabet havde budgetteret med et overskud på 95 mio. for hele året, men forventer nu et underskud på 34 mio. kr.
Og underskuddet er endda blevet mindre, fordi man har udskudt afskrivninger og en stor regning for sammenlagt 71 mio. kr.
R kræver redegørelse
Hverken bestyrelsesformand Lars Weiss (S) eller direktør Dan Fredskov fra Amager Ressourcecenter (ARC), der ejer Amager Bakke, ønsker at udtale sig forud for bestyrelsesmødet den 28. september. Men i orienteringen til bestyrelsen giver den daglige ledelse udtryk for, at der meget vel kan komme flere ubehagelig overraskelser.
- Det er ARC's vurdering, at der fortsat er stor usikkerhed forbundet med Vølunds idriftsættelse, skriver ledelsen.
De fortsatte problemer vækker vrede på Københavns Rådhus, hvor den radikale politiker Mette Annelie Rasmussen kræver en redegørelse:
- Alt hvad der kunne gå galt, er jo rent faktisk gået galt her. Vi vil kræve, at der bliver udarbejdet en redegørelse af hele økonomien. Hvordan det skal ske, vil vi så lade være op til bestyrelsen. Men der skal simpelthen placeres et ansvar i denne sag, siger hun til Finans.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.