HALSNÆS: Inspireret af den danske polarforsker Knud Rasmussens eventyr ville Halsnæs Kommune opføre et arktisk museum på Hundested Havn.
Museet skulle være et arkitektonisk og kulturelt vartegn i byen, men nu vil et flertal af byrådspolitikerne lægge projektet i graven. Det fremgår af dagsordenen for et byrådsmøde torsdag.
Til Sjællandske Nyheder forklarer borgmester Steffen Jensen (S), at det i længere tid ikke er lykkedes at skaffe penge fra investorer.
- Det er en trist dag, for vi vil rigtig gerne have det her kulturelle fyrtårn til byen, men på et tidspunkt bliver man også nødt til at trække en streg i sandet og erkende, at vi ikke kan fortsætte med at kaste gode penge efter dårlige, siger han.
Steffen Jensen vurderer, at fondene dels er mere interesserede i bæredygtige byggerier end et nybyggeri, og at det i det konkrete tilfælde måske også spiller ind, at Arktis og Grønland er ømtålelige politiske emner.
Halsnæs har tidligere brugt 2,8 mio. kr. på projektudvikling og fondsdialog og budgetteret med 100 mio. kr. til projektet over de næste ti år, skriver lokalmediet.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.