dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kæmper for kommission om placering af atomaffald

De fem borgergrupper, som kæmper mod atomaffaldet fra Risø, skriver til Folketingets partier for at få støtte
KORT NYT
19. DEC 2012 10.54

BORNHOLM: De fem borgergrupper imod atomaffald på Borholm, Lolland, i Kerteminde, Skive og Struer har skrevet til alle Folketingets partier for at få nedsat en kommission eller ekspertgruppe, der skal lave en kritisk revision af planerne om at lægge et atomaffaldsdepot i Danmark. Det skriver DR Bornholm.

Borgergrupperne har tidligere opfordret sundhedsminister Astrid Krag (SF) til at nedsætte sådan en kommission, men hun afviste forslaget.

'Både USA, Storbritannien og Tyskland har nedsat uafhængige kommissioner, der skal komme med anbefalinger. Uden et sådant tiltag får man ikke den faglige second opinion', skriver borgergrupperne.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kaemper-for-kommission-om-placering-af-atomaffald

GDPR