KOLDING: Brugt brugsvand fra Kolding skal levere strøm til 150 husstande. Fra byens centralrenseanlæg løber der nemlig årligt 11 milliarder liter renset spildevand ned gennem Stenderup Skovene og direkte ud i Lillebælt, og her er der etableret en turbine, oplyser DR.
Og med et højdefald på turen fra renseanlæg til hav på 35 meter opnår vandmasserne undervejs så høj fart, at det kan drive spildevandsturbinen og skabe el nok til at forsyne 150 husstande.
- Vi har simpelthen monteret en turbine, en vandmølle om man vil, inde i det rør, som vandet løber igennem, inden det løber ud på 30 meters dybde i Lillebælt, forklarer direktør i spildevandsselskabet BlueKolding, Per Holm, der kalder spildevandsturbinen Danmarks første – og muligvis endda den første af sin art i verden.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.