
SLAGELSE: Miljøstyrelsen havde gjort notater om, at RGS Nordics udledning af miljøfarlige stoffer i vandet ud for Sydvestsjælland formentlig slet ikke har været lovlig. Men det fortalte styrelsen bare ikke Slagelse Kommune.
Her skulle Klima- og Miljøudvalget mandag egentlig have godkendt en miljøtilladelse til firmaet, men har som vi fortalte i går skubbet sagen for at få den fuldt afdækket.
Formand for Klima- og Miljøudvalget Jørgen Grüner (SF) siger til sn.dk, at "vi henvendte os til Miljøstyrelsen i september, for at få afklaring på, om vores forståelse af vejledningen til blandingszoner var korrekt. Vi havde tillid til, at Miljøstyrelsen ville give os den rette vejledning. De kunne godt have fortalt os om deres interne notat, og jeg synes, at det er kritisabelt."
Udvalgsmedlem Anne Bjergvang (S) fra Agersø har ifølge avisen ad flere omgang forsøgt at gøre både forvaltningen i Slagelse Kommune og de øvrige medlemmer af Klima- og Miljøudvalget opmærksomme på, at ikke alt var i orden:
– Vi skulle have været i gang for længst, og allerede efter vores høringsperiode, hvor der kom rigtig gode og veldokumenterede høringssvar, skulle vi have bedt en advokat om at undersøge forholdene nærmere, lyder det fra hende.
I sidste uge afslørede DRSøndag, at der i Miljøstyrelsens interne notater fremgår en bevidsthed om, at der er risiko for, at kommuner handler i strid med loven ud fra styrelsens vejledning.
Blandt andet har importen af det miljøfarlige spildevand fra udlandet formentlig ikke været lovlig.
Undersøges til bunds
Kammeradvokaten har to gange over for Miljøstyrelsen påpeget, at dens vejledninger angående tilladelsen til at importere spildevandet ikke har været retvisende, skriver DR. Indtil der er taget en endelig beslutning angående fornyelsen af miljøgodkendelsen, kan RGS Nordic fortsætte som hidtil med at rense - og udlede - spildevandet.
Jørgen Grüner håber, at der kan komme en afklaring, til når Klima- og Miljøudvalget mødes næste gang.
- Som en del af den beslutning, vi har taget om at udskyde beslutningen, har vi sat gang i at få en advokat til at kigge i de materialer, der er nu, og jeg vil tro, at han kan komme med et notat inden for tre til fire uger. I den periode vil vi så samtidig anmode om et møde med miljøministeren (Magnus Heunicke (S), red.), fordi vi er nødt til at være klar på, hvor vi står nu. Hvilke konsekvenser, de forskellige beslutninger kan medføre, siger Grüner til Ritzau.
Magnus Heunicke siger til DR, at sagen nu skal undersøges til bunds.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.