dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Område ved havet ud for Thy kan være egnet til at lagre CO2

Værdifuld undergrund i havet ved Hanstholm, som er 'meget velegnet' til lagring af CO2, vurderer Geus.
27. AUG 2020 6.30

THISTED: Tæt ved Thy-kysten ligger et område, der kan være med til at løse problemet med drivhusgasser og hjælpe Danmark til at reducere CO2-udledningen med 70 pct. inden 2030. Det kan nemlig være egnet til at lagre CO2, oplyser Thisted Kommune.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/omraade-ved-havet-ud-for-thy-kan-vaere-egnet-til-at-lagre-co-sub-2-sub

GDPR