AARHUS: Rigsrevisionen lukker sin sag om Aarhus Letbane, hvor der tidligere i år blev rettet en hård kritik mod Transportministeriet for ikke at have udvist tilstrækkelig professionalisme og aktivt ejerskab.
Transportministeriet reagerede på kritikken ved at ændre den identiske konstruktion bag statens engagement i Hovedstadens Letbane, og det er Rigsrevisionen tilfreds med.
I forhold til Aarhus Letbane var Transportministeriet allerede inden kritikken ude af ejerkredsen for i stedet nu blot at yde et tilskud. Rigsrevisionen noterer sig, at denne model svarer til den der er gældende for det tredje letbaneprojekt, Odense Letbane.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.