dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Venstre-borgmester i Viborg Kommune Ulrik Wilbeks kæreste er blevet ansat i omstridt biogaskoncern. Det har rejst spørgsmål om borgmesterens habilitet. (Arkivfoto).
Mikkel Berg Pedersen/Freelance/Ritzau Scanpix

Wilbeks kæreste ansat i biogaskoncern: Gør det borgmesteren inhabil?

Inhabilitetsspørgsmålet summer i Viborg Byråd, og professor advarer om potentielt ulovlige milliongaver til kommuner, der entrerer med selskabet om energiprojekter.

VIBORG: Viborg-borgmester Ulrik Wilbeks (V) kæreste er blevet ansat i Biogaskoncern Biocirc, skriver Jyllands-Posten. Byrådet er ikke blevet orienteret om forholdet, og nu kræver Enhedslisten i Viborg en redegørelse fra borgmesteren, der afviser, at ansættelsesforholdet har betydning for hans evne til at træffe beslutninger om et potentielt kommende energiprojekt fra virksomheden. Han forklarer til mediet, at kæresten ikke vil være involveret i Biocircs projekter i Viborg, og at han har fået foretaget en juridisk vurdering af sin habilitet af kommunaldirektør Lasse Jacobsen, der vurderer, at relationen ikke er problematisk, da kæresten ikke er en del af Biocircs ledelse. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/wilbeks-kaereste-ansat-i-biogaskoncern-goer-det-borgmesteren-inhabil

GDPR