
AARHUS: Bruuns Bro, arkaden og vandrehallen i Aarhus bliver bevaret, og partierne bag togfonden har i samarbejde med transportminister Ole Birk Olesen (LA) i stedet besluttet at sænke sporene under hovedbanegården i Aarhus for at gøre plads til de nye el-ledninger.
Partierne bag togfonden er Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Radikale, SF og Enhedslisten.
I en pressemeddelelse siger Ole Birk Olesen, at han og regeringen bakker op om den lokale interesse, der er for at bevare Bruuns Bro og Bruuns Arkade. Derfor anbefaler Ole Birk Olesen, at man følger Banedanmarks indstilling og sporsænker Bruuns Bro.
- Jeg er meget glad for, at partierne følger min anbefaling. På den måde lytter vi nemlig til de lokale ønsker, samtidig med at vi har respekt for skatteborgernes penge og bevarer den hyggelige arkade, siger Ole Birk Olesen.
Beslutningen vækker glæde hos Dansk Folkeparti i Aarhus:
- Vi har siden dag ét kæmpet for Bruuns Bro, og vi har været meget kede af det røde flertals beslutning om at rive broen, arkaden og vandrehallen ned. Derfor er jeg lykkelig over beslutningen, siger DF's ældrerådmand i Aarhus, Jette Skive.
Gennemførelse af elektrificering på Aarhus H forudsætter, at der etableres tilstrækkelig frihøjde til fremføring af kørestrømsanlæg under Bruuns Bro.
I løsningen med sporsænkningen etableres den nødvendige frihøjde på 5,42 m.
Løsningen indebærer, at sporene under Bruuns Bro skal sænkes mellem 40-50 cm.
En nedgravning af sporene vil koste 209 mio. kr., mens prisen for at rive bro og vandrehal ned og bygge det op igen er 273 mio. kr.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.