
Dong stopper arbejdet med Hejre-feltet i Nordsøen, der tidligere har været et prestigeprojekt. Baggrunden er leverandørproblemer og økonomiske udfordringer. Feltet har længe været plaget af problemer, og i Dongs regnskab for 2015 blev det sagt, at feltet er i en 'svær situation'.
Dongs olieforretning generelt og Hejre-feltet i særdeleshed har været hårdt ramt af olieprisens nedtur og forsinkelser i udviklingen. Det medførte nedskrivninger i olieforretningen på over 15 mia. kr. i 2015. Problemer med leverandøren af den boreplatform, der skulle udvikle oliefeltet, har gjort, at arbejdet nu er lagt ned.
Mistillid til leverandør
Dong Energy har ikke længere tillid til, at leverandørkonsortiet formår at levere platformen og har konkluderet, at konsortiet væsentligt misligholder sine aftaleforhold. På denne baggrund har Dong Energy og Bayerngas i dag ophævet kontrakten med leverandørkonsortiet med øjeblikkelig virkning. Det betyder, at platformen ikke vil blive gjort færdig, og at Hejre-projektet i sin nuværende form vil blive lukket, skriver Dong.
Feltet er dog ikke helt lagt i graven.
- Dong Energy og Bayerngas vil nu sammen vurdere alternative måder at udvikle Hejre-feltet på. Der kan derfor ikke på nuværende tidspunkt gives nogen dato for produktionen af den første olie fra Hejre-feltet, skriver Dong.
Feltet har været et flagskibsprojekt for Dong og er beskrevet som 'den største udbygning af olie- og gasaktiviteterne i den danske Nordsø sektor i nyere tid'. Det var planen, at olien skulle begynde at strømme fra 2017. Det er nu udsat på ubestemt tid.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.